Preškavák

Vítej poutníku. Čaj nebo kávu? Jak se máš? Dlouho jsem tě neviděl… Povídej. Cukr nebo med? Sladíš si život? Aha. A co tam u vás? Jaké to tam je? Pořád stejné jako to bývalo?

ON-LINE DENÍK

DEN 31: DEN S HESLEM: BYROKRATI VŠECH ZEMÍ SPOJTE SE

Policejní stanice je plná lidí, obrovský šrumec. Jsme zváni do kanceláře. Dva příslušníci policie s námi potvrzují potřebné papíry a konečně už mají na stole všechno pro to, aby nám mohli udělit víza. Administrativa trvá neskutečně dlouho a ručně psaným textem inkoustovým perem postupně stvrzují dokumenty, ostřihávají fotky a baví se nad našimi jmény.

Do kanceláře z ničehož nic vběhnou další Erasmáci doprošující se svá víza. Lotyši zaplatili 80YTL již v Lotyšsku a teď to po nich chtěji znovu. To my máme výhodu v ČR za naše víza nechtěli nic, ale tady každý platíme 81 YTL, tedy cca. 1100 Kč. Tento správní administrativní poplatek si policista dává do kapsy mezi své peníze a vyčkáváme co bude dál. „Dnes vám vše vyřídit nemůžeme, musíme vám udělat modré knížečky a ty budou až zítra“, vysvětluje jeden z policistů.

Co se dá dělat. Dnes je poslední den, kdy jsme se měli na policii ohlásit, už o nás vědí, tak snad nebude problém. Zítra už určitě vše dostaneme. Za chvilku nám začíná první hodina turečtiny, tak v rychlosti běžíme přes centrum s mapou v ruce vstříc hledání té správné fakulty, která není v kampusu. Téměř přesně ji nacházíme a společně s ostatními Erasmáky začínáme první hodinu turečtiny. Všechny ostatní předměty máme jen my (nás 7 Čechů), poprvé na hodině turečtiny se potkáváme s Erasmáky při učení. Je to docela sranda, poznáváme spousty rozdílných povah našich kamarádů při této hodině. Učitel učí velice dobrým a zapamatovatelným způsobem. Učíme se abecedu a výslovnost na příkladě několika desítek slov.


Naučím vás teď pár slovíček:

Ben – já

Sen – ty

Adim ne?/ Ismin ne? - Jak se jmenuješ?
Nerelisin? - Odkud jsi?

Ay – měsíc

Lütfen – prosím

Büyük – velký
çük - malý

Zaman – čas

Baba – táta

Anne – máma

Tokum – Já jsem plný (najedený).

Ekmek – chleba

Okul – škola

Öğrenci [érenži] - student

Seni çok seviyorum – Miluji tě velice moc.

Žádné komentáře
 
Kluk jedna ušatá z vod Preškavy… ÷ www.preskavak.webgarden.cz ÷ … portfolio o světe tady a tam. © 2000-2008