Preškavák

Vítej poutníku. Čaj nebo kávu? Jak se máš? Dlouho jsem tě neviděl… Povídej. Cukr nebo med? Sladíš si život? Aha. A co tam u vás? Jaké to tam je? Pořád stejné jako to bývalo?

ON-LINE DENÍK

DEN 17: PRVNÍ ŠKOLNÍ DEN

Ráno to je u nás jako první školní den prvňáčka. Tři hodiny před odchodem na autobus tu holky poletují, jak rozhozená pantofel. Tady je dežodorant, támhle šauma, fén skučí už dvě hodiny. Podprsenka tady ta a támhle zase jiná. Jedna, dva, tři, čtyří, pět... jaké si mám vzít tričko. Snažím se ještě dvě hodiny být v skrytu deky zachumlán ve snech o plyšových medvídcích a princeznách na bujarém ohři. Jenže to už cítím nugetu, sýr, rajčata, chleba a i já vylezám z brlohu. Holky už jsou jak temperky a ještě se různě během snídaně dočesávají, upravují. Mám pocit že cesta k zrcadlu, už je vyšlapaná jak stezka po slonech. Za chvilku vyrážím, těšíme se jako malé děti. Upraveni a navoneni letíme na autobus z Egirdiru do Isparty vstříc našemu prvnímu tureckému školnímu dnu. Ještě ten kornout s bonbóny a je atmosféra ideální.
V autobuse do Egirdiru i z centra Isparty už s námi jede dalších několik desítek mladých lidí, kteří se také jedou dozajista něco přiučit do života na rozličných fakultách. Na naší lesnické fakultě hledáme našeho prvního vysokoškolského učitele. "Dobrý den, já jsem ten a ten a budu vás učit předmět - Plant nutrition - pojednávající o příjmu živin rostlinou, typy různých půd i samotnou stavbou rostlin." Začíná naše první přednáška na turecké škole celá v angličtině. Učitel se snaží a pomáhá nám. Po půl hodině nás už i vyvolává a ptá se na základní otázky ke stavbě rostliné buňky. Snažíme se odpovídat, ale jde to poměrně špatně, musím ztratit ostych a znát ty správná odborná slovíčka o vakuloách, membránách, jádru apod. Učitel nám zkracuje hodinu a tak máme čas na jídlo. V kantýně pojídáme sendviče a podivujeme se nad neschopností Turků hrát normální stolní fotbálek. Jejich pravidla jsou taková, že se snaží panáčky roztočit kolem dokola a náhodile dát gól. Jejich hra tak vypadá jakoby spíše chtěli ten fotbálek zničit a ještě si u toho zlámat ruce. Ke stolu si přisedají dva turci a jedna dívčina, s kterými se seznámila Eliška. Učíme se turecká slovíčka a hledáme oboustraně pochopitelné anglické fráze. Kluci se začnou bavit s námi o nedávné porážce Čechů Tureckem a vyzvou nás na odvetu ve stolním fotbálku. Jdu hrát s Bajkem, jejich hektická hra roztáčení panáčků nás nijak nerozptyluje, a tak vyhráváme první kolo 9:1, druhé 9:1 a třetí 8:2. Na protější straně se však vystřídá snad 5tice různých hráčů. Okolo je už dost slušné obecentsvo. Turci nechápou naší výhru a smutně odcházejí.
Začíná další hodina o historické krajině obecně aplikovaná např. na SDU, ale i města Turecka. O správném rozložení parků se dozvídáme od učitele, jež se učil téměř na 10 vysokých školách po celém světě. Večer v Egirdiru dělám těstovinový salát pro všechny. V téměř přírodních podmínkách na terase se snažím dát dohromady tři hrnce těstovin a smíchat je s rozličnými přísadami. Ještě že ostatní neviděli, jak to probíhá...ale salát si pochvalovali. Ale psst.
Celý večer se snažíme po telefonech domluvit s Alim i Erasmus koordinátory, kdy a kde vlastně máme zítra kurz tureckého jazyka. Nikdo není schopný odpovědět, tak zítra máme volný den. Z naší strany jsme udělali maximum pro to, abychom zjistili informace. Ostatní Erasmáci se o to téměř nezajímají.
Žádné komentáře
 
Kluk jedna ušatá z vod Preškavy… ÷ www.preskavak.webgarden.cz ÷ … portfolio o světe tady a tam. © 2000-2008