Preškavák

Vítej poutníku. Čaj nebo kávu? Jak se máš? Dlouho jsem tě neviděl… Povídej. Cukr nebo med? Sladíš si život? Aha. A co tam u vás? Jaké to tam je? Pořád stejné jako to bývalo?

ON-LINE DENÍK

DEN 1: DEN PŘEJEZDŮ HRANIC, DEN 2: DEN ASISJEKÉHO KONTINENTU

Žádné nostalgie rodino, příbuzní, přátelé, kamarádi - párkrát se nadechnete a jsme tu zpět. O dost zkušenější, vychytralejší, snad i naučenější. Získáme cenná pozitiva pro další proplétání se občas trnitým životem. Tak nám držte palce.První cestovní zprávu píšu na turecký papír na záchod. Popisovat složitě cestu autobusem nemá smysl. Projeli jsme 6 států (ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Bulharsko). Snad stojí za zmínku jen bulharská benzínka, kde si vedle Bajka (Honza) umyl chlápek ruce v pisoáru. Opravdu zážitek. V Sofii se jdeme podívat do města, protože máme dvě hodiny čas, zavazadla necháváme ve stánku společnosti, s kterou jsme sem dojeli. Našel jsem v peněžece pár bulharských frfníků, a tak scháním nějake pivo, které se zde prodává v PET lahvi, abychom měli základ do Turecka. Sám běžím po hlavní ulici pro pivo, nakonec jsem opravdu sehnal pivo Kamenitza 2litry. Vracíme se a prohlížíme si křesťanský a pravoslavný kostel a nakonec mešitu. Odjíždíme bulharskou společností do Istanbulu. V autobuse už jsme jak v zoologické, sedm Čechů budí velké rozpaky a to přidává na bulharsko-tureckých hranicích. Na těchto hranicích je takové vedro, že kapka vody uschne dříve než přejede vertikálně zdviženou dlaň. Turecká hranice je plná desítek bagrů, nakladačů a dělníků a vypadá to tu jak obrovské staveniště. Čekáme v úmorném vedru v autobuse bez zapnuté klimatizace. Kamča je předvolána před autobus a Adél se jí směje z okénka, kde na ní čeká eskorta celníků. Nakonec chtějí Adél, ta plna očekávání jde ven. Celníci mají pas Dáši a nedokážou holky vzhledově identifikovat. Nakonec ale pobízejí Adél, ať zůstane. Osamocená Adél odpovídá celníkům na otázky typu: "Kam a proč jedete?", "Vy tam snad budete studovat?"
Po mých instrukcích Adél nešíří rozsáhlé informace, ale jen útržkovitě odpovídá. Celník jí dává do pasu jím nazvané "prezidentské razítko" a děsně se u toho směje. Stojím deset minut s Bajkem v Duty free s třemi pivy po 1 euru, nakonec nám na konci fronty řeknou, že nám pivo do Turecka neprodají. Znechuceni, otráveni a naštváni se plížíme do pehřáteho autobusu. Nepochopitelné jednání, když většina Turků a jiných národností jde do autobusu s lahvemi drahého alkoholu, cigaretami apod. Hádám se s hajzldědkem, protože Kamča potřebuje na WC a on neuznává bulharské drobné ani eura, tureckou měnu ještě nemáme. Nakonec se mu snažím nazančit, že si asi dojde na záchod před ním a vysypávám mu obsah mé kapsy, kde jsou nějaké české drobné a asi 20kč v bulharské měně. Stojíme tam tak dlouho a mluvíme na něj česky i anglicky, až kamču pustí a mě vrátí peníze. Nakonec šla zadarmo. Přichází celní kontrola. Šupito-presto vyházet vše z autobusu na připravené stoly. Autobus musí odjet pár metru s otevřeným zavatadlovým prostorem. Celníci projíždějí všechny batohy okolo nás. Bajk schovává rum a CD dospod. Snažíme se co nejvíce věcí schovat, je nám jasné, že by nám spoustu věcí zabavili. Celníci na nás neustále ukazují a cosi si povídají. Nakonec se stalo něco nepředvídatelného, celníci odcházejí a přicházejí jiní, kteří řeknou ať zavřeme kufry a batohy a jdeme. Řidiči nám v rychlosti berou zavazadla a pomáhají je dávat do autobusu. Vše probíhá rychle, autobus odjíždí dál. Nechápu, buď to bylo podplacené nebo štěstí. Každopádně jsme problémy neměli a jedeme dál. Společnost, s kterou jsme jeli asi pochopila, že by s námi byly problémy, tak to nějak obešli. Zbytek celní kontroly je rychlejší než blesk. Jsme v Turecku.  Všude vlajky, zemědělská krajina. Je to ještě něco málo pod 300km do Istanbulu. Istanbulské předměstí je obrovské. Istanbul sám o sobě má několik miliónů obyvatel. Přijíždíme na obrovské autobusové nádraží v evropské části Istanbulu. Je to obrovská třípodlažní budova velikosti letiště. V prvním patře jsou odstavené autobusy, kde lidé spí v zavazadlovém prostoru a je tu silný zatuchlý odér. Druhé patro  je plné krámků, čekáren a černého trhu. Třetí patro je jako velké náměstí obehnané stánky autobusových společností, salóny na čekání a nástupištěmi 1,2,....60,...
Ostatní čekají v čekárně a hlídají zavazadla, jdu s Koďousem a Dášou zjistit spoje do Isparty a sehnat jízdenky. Jde to rychle, oslovuju pána ve třetím stánku, ten povolává pána na chodníku, ten nás táhne do jednoho ze stánků, tam na moje jméno kupujeme 7 jízdenek a je vše OK. Vracíme se o tři patra dolů, přes černý trh, schody plné výkalů od holubů, zatuchlých rohů až k ostatním. Začíná modlitba, lidé se najednou z celého autobusáku ztratili, využíváme volného prostoru a stěhujeme kufry nahoru. Spousta schodů je dost velká pruda. Čekáme v salónu a za pár minut jede autobus. Mladé řidiče podplácíme bonbóny z Čech. Přejíždíme Bospor mezi Černým a Marmarským mořem. Most rozděluje dva světy. JSME V ASII. Jiný kontinet, jiný svět? Nakolik je svět kosmopolitní, nakolik je globalizován? Máme půl roku na to, zjistit to. Sedím hned za řidičem, ale po dvou hodinách přistupuje mladá slečna, a tak mě posílá dozadu, jí chce mít raději za sebou - znají se. Dědula vedle mě celou noc několikrát otačí růženec v ruce. Kuličku po kuličce - modlitbu po modlitbě. Tisíce dotyku prstu o kuličku. Zvuk kuliček slyším i ve snu. Usínáme v poloprázdném autobusu.

Poslední komentáře
10.09.2008 20:11:01: Ahoj všem, se zatajený dechem čtu každý řádek. Hned jak to dopíšu, tak se vrhám na další příspěvek. ...
 
Kluk jedna ušatá z vod Preškavy… ÷ www.preskavak.webgarden.cz ÷ … portfolio o světe tady a tam. © 2000-2008