Preškavák

Vítej poutníku. Čaj nebo kávu? Jak se máš? Dlouho jsem tě neviděl… Povídej. Cukr nebo med? Sladíš si život? Aha. A co tam u vás? Jaké to tam je? Pořád stejné jako to bývalo?

JAK SI ŽIJEM

JAK SI ŽIJEME - PRVNÍ 20CÍTKA

 1. Existuje jeden obchod v Ispartě se vším možným specializovaným ale jako papírnictví. Majitel tohoto obchodu si mě natolik oblíbil, že si dal mé jméno na nástěnku hned vedle kasy. Občas mi dá nějaký dárek. Dokonce mě jednou ráno navoněl drahou voňavkou. Pokaždé když do tohoto krámu vstoupím zvolá: „Ohhh, Radek, Ček repablik, haw are jů“. Když si u něj koupíte např. Prázdný CD disk a bude vadný, zadarmo vám jej vymění. Ceny jsou někdy neskutečně nízké. Potřeboval jsem několik čtvrtek A4, neměl tak mi rozřezal z tvrdého papíru velikosti A0 a měl jich hned dostatek.

 1. Koupili jsme si rychlovarnou konvici za 2,5 YTL, což je 22 Kč, je sice celá z umělé hmoty a vodu uvaří za rekordních 50 vteřin, ale je naše, už v ní nějak chrčí, asi koupíme novou.

 1. Vaříme na plynové bombě, která stojí 140 Kč, máme jen jednu plotýnkou – tzv. Kempingovou.

 1. Nakoupili jste někdy za 150 Kč téměř 15 kg zeleniny a ovoce? Že ne? Na trhu v Egirdiru máte tu možnost, vše je čerstvé a dobré.

 1. V plastikové lahvi jsme si koupili za 70 Kč 2 litry vína.

 1. Víte co tady člověk uvidí, když ráno otevře oči kopce okolo 2600m.n.m přímo z postele. Poslední týdny kontrolujeme jestli na nich není sníh a leckdy jsou pokryté sněhovou čepicí.

 1. Pereme v ruce, máme dva kýble, prací prášek, aviváž a mýdlo. Sušíme na topení nebo na terase. Nikdy by člověk neřekl, že košile do školy nemusí být vyžehlená. Už jste asi dlouho neměli rozedřené ruce od drhnutí svých triček nebo ponožek...

 1. Kupte si tričko prvotřídních značek za 7 Kč, vše je na trhu, žádné podivně vypadající padělky, krásná vyšívaná, nažehlená úhledná trička.

 1. Denně potkáváme vojáky, je jich tu spousta. No ještě aby ne, je tu základna obrovského tureckého komanda, speciálních vojáků. Nad terasou nám někdy v bezprostřední blízkosti přeletí vojenská helikoptéra, na parkovišti na náměstí jsou zaparkovaní vojenská auta.

 1. Každé ráno když jedeme do školy, je nevlídně a mlhavo, potkáváme vojáky v plné polní jak šlapou do kopce o 1200 výškových metrů výše, aby splnili každodenní rozcvičku.

 1. Koupili jsme 80 Nescafé 3v1 a dostali jsme dva hrnečky, 3 balení špaget a dostali jsme dvě tužky a gumu, 5 kilogramový balík těstovin – už nemusíme kupovat více.

 1. Každé ráno procházíme starověkým hradem, abychom se dostali do města, na zastávku autobusu do školy, na nákup, apod. Denně obdivujeme obrovské hradby hradu.

 1. Když se chceme jít vykoupat do jezera o mnoho většího než je Máchovo jezero, kde jsou občas i pořádné vlny, máme možnost. Cesta na pláž trvá asi 1,5 minuty a můžeme si vybrat hned několik oblázkových pláží.

 1. Chcete jít na točené pivo? Točí ho v místním klubu pod názvem Disco. Název to však nevystihuje. Prvně k vám přijde číšník a potřese vám rukou, přinese orosené pivo. Po chvilce přijde první slečna a zeptá se jestli ji pozvete na pivo nebo jiný nápoj, odmítnete, hned na to se podobná scéna opakuje. Pokud by jste svolili, nedoplatili by jste. Pivo je tu extrémně přemrštěné a nejedná se o disco ani hospůdku, ale o regulérní „bordel“, ač na černo. Napálili jsme se také, nebojte.

 1. Chcete si poslechnou exotický zpěv muezína z minaretu muslimské mešity? My jí máme 10 metrů od oken, hlásné trouby jsou přesně v jejich úrovni. Modlitba se přeříkává 5x denně a je slyšet na kilometry daleko.

 1. Kousek od nás se prodávají desítky druhů ryb, kupte si „Orkinose“ a rybář vám uřízne část z ryby, která je stejně velká asi jako vy a její oko je mnohem větší než to kravské.

 1. Vezměte batoh a pojďte s nami do sadu, okolo jezera je jich spousta. Víno, jablka, hrušky, mandle, vše na co si vzpomenete. Nazpět se budete klátit pod tíhou 15 kg batohu.

 1. Až půjdete z hor stejně jako my, natrhejte si po cestě koření do polévky a těstovin, roste ho tu spousta.

 1. Chcete se v půl druhé odpoledne spontánně rozhodnout, že chcete vylézt na horu vzdálenou asi okolo 50 km, ač moc dobře víte, že se okolo půl páté stmívá? Můžete, navíc paradox je, že tu horu vidíte z vaše okna. Po sedmé jste zpět, projdete se sněhem, uvidíte celé jezero a západ slunce nad ním.

 1. Můžete s námi posnídat v tričku 2.prosince na nejvýše položené terase široko daleko a koukat se do dáli na zasněžené kopečky. K snídani nejspíše dostanete rajčata, čerstvý balkánský sýr, kávu, marmeládu a výborný právě upečený chléb.

Žádné komentáře
 
Kluk jedna ušatá z vod Preškavy… ÷ www.preskavak.webgarden.cz ÷ … portfolio o světe tady a tam. © 2000-2008